KONST / Ramar / Ram 10656129
*
nr 1065 6129
Ernst Hällgren
(1889-1944), Sverige
Karl Johan, etsning av Hällgren, Glasbruksgatan, ramens innermått: 31x41
Ernst Hällgren, svensk grafiker född 1889, död 1944.
Utrop:
400 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 31 oktober 2016
kl 18:04:23
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
29/10 11:13:41
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire ernst hällgren etsning av hällgren glasbruksgatan karl johan motiv från södermalm ram ramar stockholm stockholmiana stockholmsmotiv sverige södermalm södermalmsmotiv
-
9259 Bestickuppsätt..
96 delar, silver, WA Bolin, monogram. Längd: 14,5-..//
Aktuellt bud: 55.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 19:51
-
8301 Bordsram
omkring 1900, bemålad, 30x18
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 19:36
-
9361 Färglitografi
Lennart Gram (1910-1996), Sverige. Signerad, numre..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 18:34
-
9421 Fat
2 st, Kina, porslin, Dia 14 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 19:13
-
9397 Fat
Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sverige. Ekeby, fis..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 18:25
-
8050 Fotografi
Staffan Redin (1962), kropp, Signerad a tergo, dat..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 18:44
*
Ernst Hällgren
Ernst Hällgren, svensk grafiker född 1889, död 1944.
nr 1065 6129
Ernst Hällgren
(1889-1944), Sverige
Karl Johan, etsning av Hällgren, Glasbruksgatan, ramens innermått: 31x41
Ernst Hällgren, svensk grafiker född 1889, död 1944.
| Utrop: | 400 kr |
|---|---|
| Såld: | 100 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 31 oktober 2016 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 29/10 11:13:41 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire ernst hällgren etsning av hällgren glasbruksgatan karl johan motiv från södermalm ram ramar stockholm stockholmiana stockholmsmotiv sverige södermalm södermalmsmotiv
-
9259 Bestickuppsätt..
96 delar, silver, WA Bolin, monogram. Längd: 14,5-..//
Aktuellt bud: 55.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 19:51 -
8301 Bordsram
omkring 1900, bemålad, 30x18
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 19:36 -
9361 Färglitografi
Lennart Gram (1910-1996), Sverige. Signerad, numre..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 18:34
-
9421 Fat
2 st, Kina, porslin, Dia 14 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 19:13 -
9397 Fat
Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sverige. Ekeby, fis..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 18:25 -
8050 Fotografi
Staffan Redin (1962), kropp, Signerad a tergo, dat..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 18:44



